Σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι-θρίλερ, μετά απ’ αυτό με το Λαύριο (δύο παρατάσεις), ο Παναθηναϊκός αφού απώλεσε διαφορά 20 πόντων, έφτασε να προηγείται 76-70 στο 36΄, αλλά η κακή συνήθειά του να μην «κλειδώνει» το προβάδισμα, τον ανάγκασε να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο, όταν στα 32΄΄ ο Μιλάκνις έγραψε το 81-83, ο Ρίβερς ισοφάρισε 83-83 (16΄΄) και στην τελευταία επίθεση, ο Πάνγκος αστόχησε υπό ασφυκτική πίεση και ενώ η Ζαλγκίρις διαμαρτυρήθηκε για φάουλ. Στην παράταση, επτά πόντοι του Γουάιτ έγραψαν το 83-90 και ο Παναθηναϊκός απάντησε με πίεση σε όλο το γήπεδο, αποφέροντας το νικηφόρο σερί 14-3 σε διάστημα δυόμισι λεπτών, παίρνοντας τη νίκη.
Ο Παναθηναϊκός έκανε δύο βήματα μπροστά στο πρώτο ημίχρονο (47-37), αλλά και ένα προς τα πίσω, καθώς ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός στο α΄ δεκάλεπτο (29-17) και επέβαλε τον ρυθμό, αύξησε τη διαφορά του σκορ στο συν 20 (43-23) και στο τελευταίο 4λεπτο έδωσε δικαιώματα στη Ζαλγκίρις. Η άμυνα ζώνης που εφάρμοσαν οι «πράσινοι», έστω και για δύο λεπτά και ενώ είχαν δημιουργήσει το προβάδισμα των 20 πόντων, διευκόλυνε τους Λιθουανούς στα μακρινά σουτ και με σερί 2-8 μείωσαν σε 45-31 και έφτασαν στο μείον δέκα, θέτοντας καλές προϋποθέσεις μεγαλύτερης πίεσης στους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 49-45, ισοφάρισαν (53-53) και το επιμέρους σκορ 12-21 φανερώνει το έντονο επιθετικό πρόβλημα που είχε ο Παναθηναϊκός. Ο Λεκαβίτσιους έδωσε μερικές ανάσες στην επίθεση, αλλά ο ρυθμός του αγώνα ανήκε στη Ζαλγκίρις που απέδειξε ότι η πορεία της μέχρι τώρα στην Ευρωλίγκα μόνο τυχαία δεν είναι στις δύο πλευρές του γηπέδου.
Τα άλλα αποτελέσματα: Ρεάλ-Εφές 87-68, Μάλαγα-Μπασκόνια 83-85.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 8 (1), Ρίβερς 10 (2), Παππάς 6, Ντένμον 14 (4), Γκιστ 12, Βουγιούκας 11 (8 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 14 (2), Γκάμπριελ, Καλάθης 14 (1), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ντέιβις 3, Πάνγκος 14 (3), Τουπάν 12, Ούντριχ 2, Μασιούλις, Μιλάκνις 9 (2), Μίτσιτς 6, Ουάιτ 17 (1), Καβαλιάουσκας 21, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 9. kathimerini.gr