Θρύλος στην Μαδρίτη - Τεράστιο διπλό για τις ψυχάρες του Ολυμπιακού! - ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Συμβαινει τώρα

Home Top Ad

Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2018

Θρύλος στην Μαδρίτη - Τεράστιο διπλό για τις ψυχάρες του Ολυμπιακού!

Θρύλος στην Μαδρίτη - Τεράστιο διπλό για τις ψυχάρες του Ολυμπιακού!Αυτός, μάλιστα, ήταν Ολυμπιακός! Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλο κατέθεσαν πάθος και ψυχή στην Μαδρίτη και οι Ερυθρόλευκοι έχοντας σε τρομερή ημέρα τους Πρίντεζη και Στρέλνιεκς κέρδισαν με 80-79 και πλέον είναι μεγάλο φαβορί για το πλεονέλτημα έδρας στα πλέι οφ.
Το ματς ήταν... θρίλερ με τους Ερυθρόλευκους να προηγούνται σχεδόν σε όλη την διάρκειά του, την Ρεάλ να το γυρίζει, αλλά τον Ολυμπιακό να το ξαναγυρίζει στο τέλος και να... γλιτώνει από το instant replay στην τελευταία φάση, όταν οι διαιτητές σφύριξαν φάουλ σε νεκρό χρόνο υπέρ των γηπεδούχων, όμως είχε γίνει μετά τη λήξη!
Πέρα από τον Πρίντεζη και τον Στρέλνιεκς, εξαιρετικός για τον Ολυμπιακό ήταν και ο Γουίλτζερ, αλλά και ο Τόμπσον για όσο έπαιξαν, ενώ για την Ρεάλ ο Ντόντσιτς ήταν εκπληκτικός τελειώνοντας με 27 πόντους, ενώ ο Τόμπκινς είχε 20.
Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Τα πρώτα λεπτά στην Μαδρίτη δεν ήταν και τόσο καλά για τον Ολυμπιακό (5-0 για τη Ρεάλ), όμως η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Με ηρεμία και σωστές επιλογές στην επίθεση και με μεγάλη βοήθεια από τους λεγόμενους "αναπληρωματικούς" ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 13-15 στο 8' και με κάρφωμα του ΜακΛίν έκλεισε προηγούμενος το δεκάλεπτο με 20-21.

Η αρχική αδράνεια στα αμυντικά ριμπάουντ διορθώθηκε γρήγορα και στην δεύτερη περίοδο οι Γουίλτζερ και Τόμπσον προστέθηκαν στην επιθετική εξίσωση στο πλάι των Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ για να γίνει το σκορ 32-37 στο 15', την ώρα που για την Ρεάλ πάλευαν οι Ρέγες, Τόμπκινς και φυσικά ο Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος πέτυχε ορισμένα πολύ δύσκολα καλάθια. Ο Τόμπσον έφερε για πρώτη φορά την διαφορά στο +8 για τον Ολυμπιακό (35-43) στο 17' και ο Κάρολ την έριξε στους 6 (39-45) με την κόρνα του πρώτου μέρους.

Ντόντσιτς και Τόμπκινς ηγήθηκαν της μίνι αντεπίθεσης της Ρεάλ στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 49-49. Παρόλα αυτά, οι Ερυθρόλευκοι έδειξαν χαρακτήρα και έβρισκαν συνεχώς απαντήσεις στα καλάθια των Μαδριλένων. Ο Ολυμπιακός πήρε σκορ από Παπανικολάου, Πρίντεζη, Στρέλνιεκς και Ρόμπερτς και κατάφερνε να προηγείται με μια διαφορά 3-4 πόντων, πριν ο Ντόντσιτς ισοφαρίσει εκ νέου σε 60-60. Η περίοδος τελείωσε με ένα εντυπωσιακό buzzer beater τρίποντο του Γουίλτζερ που έκανε το σκορ 62-65 υπέρ των Πειραιωτών.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Κοζέρ και η Ρεάλ έτρεξε ένα σερί 9-0 για να περάσει μπροστά με 71-65, με τον Ολυμπιακό να μένει άποντος για πάνω από τρία λεπτά και να σκοράρει τελικά με τον Μιλουτίνοφ, μειώνοντας σε 71-67 στο 34'. Στο 73-67 ο Ολυμπιακός έβγαλε τρομερή αντίδραση και εκμεταλλευόμενος και μια "χαζή" τεχνική ποινή του Ρέγες που κλώτσησε την μπάλα, επέστρεψε στο παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη. Ο Έλληνας φόργουορντ σκόραρε ένα γκολ-φάουλ και ένα τρίπονο και έφερε ξανά μπροστά την ομάδα του με 73-74 στο 36'.
Αυτό ήταν, είχαμε θρίλερ! Ο Πρίντεζης έκανε το 75-77 με βολές, όμως ο Ντόντσιτς έβαλε μπροστά την Ρεάλ με 78-77. Την χαριστική βολή στην Ρεάλ έδωσε ο Γιάνις Στρέλνιεκς με απίστευτο καλάθι κάνοντας το 78-79, ενώ ο Ντόντσιτς με μία βολή έκανε το 79-79. Ο Λετονός πέτυχε μία βολή στο τέλος, με τους γηπεδούχους να έχουν την τελευταία επίθεση. Η Πάντερ χρέωσε με φάουλ τον Πρίντεζη σε νεκρό χρόνο, όμως με την χρήση του instant replay διαπιστώθηκε ότι είχε γίνει αφού είχε λήξει το ματς κι έτσι ο Ολυμπιακός πήρε μια σπουδαία νίκη με 79-80, φτάνοντας σε ρεκόρ 15-7.
ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στις ασίστ (19 έναντι 14), αλλά και στα ριμπάουντ (30 έναντι 24), την ώρα που η Ρεάλ έχασε 10 βολές και μάλιστα κρίσιμες, ενώ μπορούμε να πούμε ότι "πλήρωσε" την χαζομάρα του Ρέγες με την τεχνική ποινή του Ισπανού στην τελευταία περίοδο.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Στρέλνιεκς πέτυχε τους τελευταίους τρεις πόντους του Ολυμπιακού δίνοντάς του τη νίκη, εντούτοις στην συνολική εικόνα ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν εκπληκτικός. Ο Έλληνας φόργουορντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους που μεταφράζονται σε 4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 7/7 βολές.
Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Βασίλης Σπανούλης. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν σε πολύ κακή βραδιά και παρά τις 5 ασίστ έμεινε άποντος σε 20:28 λεπτά συμμετοχής. Μάλιστα, στο τέλος είχε ορισμένες άσχημες προσπάθειες στο ενεργητικό του με αποτέλεσμα να τελειώσει το ματς από τον πάγκο.
Tα δεκάλεπτα: 20-21, 39-45, 62-65, 79-80
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 8, Ράντλ, Ράντολφ 4, Ράντοντσιτς, Ντόντσιτς 27 (1/6 τρίποντ, 10/15 βολές), Ρέγιες 7 (1), Καμπάτσο, Κάρολ 6, Ταβάρες 2, Τόμπκινς 20 (5/6 τρίποντα), Τέιλορ 5 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΜακΛίν 5, Παπαπέτρου 1, Σπανούλης (5 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοφ 8 (12 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 11 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Πρίντεζης 21 (2/3 τρίποντα), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 5 (1), Ουίλτζερ 12 (3/5 τρίποντα ), Τόμπσον 7 (1).
Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 19/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 17/27 βολές, 15-9 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη, 7 τάπες.
Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/33 δίποντα, 8/21  τρίποντα, 20/25  βολές, 19-11 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 τάπα.  sportdog.gr