Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός - ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Συμβαινει τώρα

Home Top Ad

Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2018

Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός - ΜπασκόνιαΠιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 80-76, ο Παναθηναϊκός υπέταξε στην έδρα του την Μπασκόνια, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής στην Euroleague.
Χάρη στη νίκη του αυτό, ο Παναθηναϊκός ανέβασε το ρεκόρ του στο 14-8 (νίκες - ήττες) και παραμένει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα στη διοργάνωση. Αντίθετα, η Μπασκόνια υποχώρησε περαιτέρω, στο 10-12.
Ο αγώνας «έγειρε» στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποκτήσουν εάν διψήφιο προβάδισμα, το οποίο απώλεσαν στα τελευταία λεπτά, χωρίς ωστόσο περαιτέρω κόστος για τον Παναθηναϊκό.
Γκιστ (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ) και Γκάμπριελ (4/7 τρίποντα) με 15 πόντους έκαστος, οδήγησαν επιθετικά τους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν τον Καλάθη να μοιράζει τις 11 από τις 21 ασίστ των «πρασίνων».
Τα δεκάλεπτα: 21-22, 46-40, 67-53, 80-76
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 10, Ρίβερς 7, Παππάς 12, Ντένμον, Γκιστ 15, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 15, Καλάθης 7, Αντετοκούνμπο 6.
Μπασκόνια: Βιλντόζα 8, Τίμα 6, Βόιτμαν 11, Μαλμάνις, Χουέρτας, Μπομπουά 15, Τζάνινγκ 12, Νιόπ 2, Γκρέιντζερ, Πουαριέ 2, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 5.