Κορυφή για Βραζιλία, σε μεγάλους μπελάδες η Αργεντινή (vids) - ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Συμβαινει τώρα

Home Top Ad

Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2016

Κορυφή για Βραζιλία, σε μεγάλους μπελάδες η Αργεντινή (vids)

Στην κορυφή της προκριματικής φάσης του γκρουπ της Νότιας Αμερικής ανέβηκε η Βραζιλία με το 2-0 επί της Βενεζουέλας. Ήττα από την Παραγουάη (1-0) για την Αργεντινή. Νίκη για Χιλή επί του Περού.
Ωφελημένη της δέκατης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης της CONMEBOL βγήκε η Βραζιλία, η οποία έπιασε κορυφή με το 2-0 επί της Βενεζουέλας και σε συνδυασμό με 2-2 της Ουρουγουάης στο ματς με την Κολομβία, καθώς πλέον η «σελεσάο» έχει έναν βαθμό περισσότερο. Ζέσους και Γουίλιαν σημείωσαν τα δύο τέρματα της αναμέτρησης στο όγδοο λεπτό του κάθε ημιχρόνου.

Υπό κακές καιρικές συνθήκες διεξήχθη η αναμέτρηση και μάλιστα στο 75ο λεπτό έσβησαν τα φώτα του γηπέδου.
Σε καθίζηση η Αργεντινή, καθώς ηττήθηκε με 1-0 από την Παραγουάη στο σπίτι της και παρέμεινε στην πέμπτη, όντας στο +1 από την Παραγουάη και στο -1 από την Κολομβία και μόνο εξασφαλισμένη δεν έχει την παρουσία της στην τελική φάση της διοργάνωσης, αφού η θέση στην οποία βρίσκεται και δεν την έχει καπαρωμένη, οδηγεί στα μπαράζ. Ο Ντέρλις Γκονσάλες σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 18’ και στο 47’ Χούστο Βιγιάρ έπιασε πέναλτι του Αγουέρο.
Με τον Αρτούρο Βιδάλ να σκοράρει δις, έχοντας ανοίξει το σκορ στο 10’ και πετυχαίνοντας το νικητήριο τέρμα στο 85’, η Χιλή επικράτησε 2-1 του Περού και έφθασε τους 14 βαθμούς (7η θέση). Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής Τρίτη 11/10 Βολιβία - Εκουαδόρ 2-2 (3' και 43' Εσκομπάρ / 47' και 89' Βαλένσια) Κολομβία - Ουρουγουάη 2-2 (15' Αγκιλάρ, 84' Μίνα / 27' Ροντρίγκες, 73' Λουίς Σουάρες) Χιλή - Περού 2-1 (10', 85' Βιδάλ / 76' Φλόρες) Αργεντινή - Παραγουάη 0-1 (18' Γκονσάλες) Βενεζουέλα - Βραζιλία 0-2 (8' Ζεσούς, 53' Γουίλιαν) Η βαθμολογία 1. Βραζιλία 21 (23-9) 2. Ουρουγουάη 20 (21-7) 3. Εκουαδόρ 17 (18-14) 4. Κολομβία 17 (14-10) 5. Αργεντινή 16 (11-9) 6. Παραγουάη 15 (10-12) 7. Χιλή 14 (15-16) 8. Περού 8 (11-19) 9. Βολιβία 8 (11-20) 10. Βενεζουέλα 2 (9-26) sport-fm.gr