Τα εύκολα δύσκολα ο Ολυμπιακός, αλλά «έπιασε» κορυφή - ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Συμβαινει τώρα

Home Top Ad

Σάββατο 6 Ιανουαρίου 2018

Τα εύκολα δύσκολα ο Ολυμπιακός, αλλά «έπιασε» κορυφή

Τα εύκολα δύσκολα ο Ολυμπιακός, αλλά «έπιασε» κορυφήΟ Ολυμπιακός ζορίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, έφτασε στη νίκη 87-80 επί της Αρμάνι και πλέον φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας της Euroleague μαζί με την ΤΣΣΚΑ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 87-80 της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ σε αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική της Euroleague.

Με την νίκη τους αυτή οι Πειραιώτες «έπιασαν» και πάλι την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην κορυφή της βαθμολογίας. Από τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισαν οι Παπανικόλαου και Ουίλτζερ, αμφότεροι με 15 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γκάουντλοκ με 20 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» αυτή τη φορά στηρίχθηκαν περισσότερο στην επίθεσή τους παρά στην άμυνα. Με καλά ποσοστά από τα 6.75 έβαλαν τις βάσεις από τα μέσα της δεύτερης περιόδου, παίρνοντας σημαντική διαφορά που μπόρεσαν να διαχειριστούν μέχρι το τέλος.

Οι Ιταλοί ξύπνησαν στο φινάλε, ζόρισαν τον Ολυμπιακό, όμως, δεν υπήρξε πανικός παρότι τα εύκολα έγιναν δύσκολο στο τελευταιο λεπτό. Από την Αρμάνι ξεχώρισαν οι Τζέρελς (15π.), Ταρζέφσκι (12π., 6 ριμπάουντ), ενώ ο Γκάουντλοκ άρχισε να σκοράρει (20π.), όταν όλα είχαν κριθεί.

Το παιχνίδι:

Με 3 διαδοχικά τρίποντα, από Σπανούλη, Μάντζαρη και Πρίντεζη κατά σειρά, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός για το 9-6. Ο Σπανούλης «όπλισε» ξανά έξω από τα 6.75 για το 14-6 (+8). Εκτοτε, η Αρμάνι κυνηγούσε στο σκορ, με τον Τζέρελς να ανεβάζει κυρίως το σκορ για τους Ιταλούς που έπαιξαν και με τον Κουζμίνσκας ήδη από την 1η περίοδο, έστω κι αν ο Λιθουανός NBAερ είχε κάνει μία μόνο προπόνηση με τη νέα ομάδα του. Πρίντεζης, Παπανικολάου και Παπαπέτρου, με τους 2 τελευταίους να μετρούν και από 5 ριμπάουντ, έκαναν σημαντική δουλειά στην επίθεση για το +11, 24-13, ενώ ο Ουίλτζερ πέτυχε τους 2 τελευταίους πόντους πριν την ανάπαυλα, 26-17. Η Αρμάνι, από καλάθια των Κουζμίνσκας και Τζέρελς μείωσε στους 5, 26-21, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με σερί 6-0, 32-21. Ο Κάιλ Ουίλτζερ ήταν σε εξαιρετική βραδιά και φτάνοντας τους 12 πόντους με 2/3 τρίποντα σε 8:30 λεπτά συμμετόχης, διαμόρφωσε το 39-23. Η ομάδα του Πειραιά είχε πετύχει ήδη 7 τρίποντα (στα 13 στο ημίχρονο) έναντι 1/9 για την Αρμάνι. Ο Σπανούλης έπαιζε ομαδικά (9π.) μετρώντας τις 4 από τις 11 ασίστ του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος (4 οι Ιταλοί). Ο Νικολα Μιλουτίνοβ δεν είχε πατήσει παρκέ, αλλά μπήκε 3 τελευταία λεπτά πριν το ημίχρονο. Το +16, 46-30 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, και παρά τους 9π. από Τζέρελς και Ταρζέφσκι και τους 8 του Γκάουντλοκ, οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια στο -14 (48-34).

Με τρίποντο του Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +17, 53-36. Η Αρμάνι έβρισκε λύσεις από Τζέρελς, Ταρζέφσκι και Μίτσοφ, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός επιθετικά για να ανησυχήσει για τη διαφορά. Ο Κώστας Παπανικολάου βγήκε μπροστά σε αυτή την 3η περίοδο φτάνοντας τους 12 πόντους, ο Μπόγρης έμεινε αρκετή ώρα στο παρκέ, μαζεύοντας αμυντικά ριμπάουντ και ο Ιωάννης Παπαπέτρου «έγραψε» το 70-53, σκορ 3ης περιόδου. Στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +18, 74-56. Όμως, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου χαλάρωσαν, έπαψαν να πιέζουν στην άμυνα, προς δυσαρέσκεια του προπονητή τους, με αποτέλεσμα, η Αρμάνι να κάνει επιμέρους σκορ 27-17, ενώ πλησίασε και στους 5, 85-80, 14 δεύτερα πριν τη λήξη. Με 2/2 βολές του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός εφτασε στο τελικό, 87-80.

Δεκάλεπτα: 26-17, 48-34, 70-53, 87-80

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος (4 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 8, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 15 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπόγρης 1, Ουίλτζερ 15 (2), Τόμπσον 2.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 20 (3), Μίτσοφ 11 (1), Καλνιέτις 3, Ταρζέφσκι 12 (6 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 12, Τσιντσιαρίνι 2, Κουζίν, Αμπάς, Εμπαγιέ, Θιόντορ 5, Τζέρελς 15 (3).