Διασυρμός του Ολυμπιακού στη Βιτόρια! - ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Συμβαινει τώρα

Home Top Ad

Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2018

Διασυρμός του Ολυμπιακού στη Βιτόρια!

Διασυρμός του Ολυμπιακού στη Βιτόρια!Η Μπασκόνια συνέτριψε τον Ολυμπιακό με 86-54, ο οποίος ήταν τραγικός σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Στη χειρότερη του φετινή εμφάνιση, ο Ολυμπιακός γνώρισε ταπεινωτική ήττα στη Βιτόρια από την Μπασκόνια με 86-54 με τους Βάσκους να βελτιώνουν σε 8-9 το ρεκόρ τους και να πλησιάζουν την οκτάδα.

Ο Ολυμπιακός απογοήτευσε απόψε στη Βιτόρια με την εμφάνιση του κόντρα στη Μπασκόνια που κυριάρχησε ολοκληρωτικά και πήρε τη μεγάλη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» παραδόθηκαν άνευ όρων στους γηπεδούχους σε ένα εφιαλτικό βράδυ, που δύσκολα θα ξεχαστεί! Οι Πειραιώτες ήταν αλλού για αλλού, έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, ήταν άστοχοι και γνώρισαν βαριά ήττα με 32 πόντους διαφορά! Ο Γερμανός σέντερ Γιόχαν Βόιγκτμαν ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Μπασκόνια με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Ο αγώνας:

Με 2 τρίποντα από Μάντζαρη και Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στην αρχή με 0-8. Το γαλλικό δίδυμο της Μπασκόνια όμως, Βενσάν Πουαρό και Ροντρίγκ Μπομπουά ανέλαβε δράση μειώνοντας σε 7-10. Ο Βασίλης Σπανούλης είχε μπει «ζεστός» και ήταν από 2 δικά του τρίποντα που ο Ολυμπιακός διαμόρφωσε το 10-17.

Το παιχνίδι των Ισπανών μεταφέρθηκε στη ρακέτα, με κύριο εκφραστή τον Γερμανό σέντερ Γιόχαν Βόιτμαν, ο οποίος διατηρούσε κοντά στο σκορ την ομάδα του (16-21 στο 1ο δεκάλεπτο). Η 2η περίοδος αποδείχτηκε καταστροφική για τον Ολυμπιακό, όπως δείχνει και το επιμέρους σκορ 20-9 από τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνεθ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν τραγικά άστοχοι σε δίποντα (6/12 έναντι 17/32 για τους γηπεδούχους) και τρίποντα (4/18), έφτασαν τα 8 λάθη, είχαν 7 λιγότερα ριμπάουντ και 4 λιγότερα κλεψίματα από την αντίπαλό τους στο πρώτο 20αλεπτο. Μόνο Ο Βαγγέλης Μάντζαρης μετρούσε 1/7 τρίποντα, ενώ ο Σπανούλης είχε κάνει τα 4 από τα 8 λάθη του Ολυμπιακού. Στον αντίποδα, Πουαρό, Βόιτμαν και Γκαρίνο έδωσαν την πρωτοπορία στην Μπασκόνια (32-30 με τρίποντο του Ιταλού), την οποία διεύρυναν στο +6, 36-30) στο ημίχρονο.

«Λευκή πετσέτα» πέταξαν οι «ερυθρόλευκοι» στην 3η περίοδο. Όχι μόνο δεν αντέδρασαν, αλλά έβλεπαν τους αντιπάλους να νικούν κατά κράτος τις μάχες στη ρακέτα, αφού κάθε παίκτης που έριχνε στο παρκέ ο Μαρτίνεθ είχε συνεισφορά στον συγκεκριμένο τομέα. Οι Λούκα Τζέισον και Λούκα Βιλντόζα συναγωνιζόντουσαν ποιος θα μοιράσει τις περισσότερες ασίστ, με την φημισμένη «ερυθρόλευκη» άμυνα να εκτίθεται ανεπανόρθωτα.

Το επιμέρους σκορ της Μπασκόνια στην 3η περίοδο ήταν 36-14 και οι +30 πόντοι διαφορά, 72-44, στο 30ο λεπτό και φαινόταν και αποδείχτηκε μη αναστρέψιμη διαφορά για την ομάδα του Πειραιά. Στην 4η περίοδο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μετρούσαν αντίστροφα απλά για να τελειώσει το βασανιστήριο.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-30, 72-44, 86-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): MακΛίν 5, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 6 (2/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 1, Πρίντεζης 13 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 6 (1/8 τρίποντα), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 2, Ουίλτζερ, Τόμπσον 5

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πέδρο Μαρτίνεθ): Βιντόζα 6 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τίμα, Βόιτμαν 19 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπομπουά 13, Τζάνινγκ 8 (2), Ντιόπ 6, Γκρέιντζερ 5 (1 τρίποντα, 7 ασίστ), Πουαριέ 13 (9 ριμπάουντ), Τζόουνς (6 ριμπάουντ), Σενγκέλια 9 (1), Γκαρίνο 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ) onsports.gr