ΑΕΚ-Μπάνβιτ 70-74: Αυτή τη φορά το θρίλερ δεν είχε… happy end - ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Συμβαινει τώρα

Home Top Ad

Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2017

ΑΕΚ-Μπάνβιτ 70-74: Αυτή τη φορά το θρίλερ δεν είχε… happy end

ΑΕΚ-Μπάνβιτ 70-74: Αυτή τη φορά το θρίλερ δεν είχε… happy endΗ ΑΕΚ για μια ακόμη φορά έπαιξε με την φωτιά, αλλά δεν γλίτωσε το… κάψιμο, γνωρίζοντας τη δεύτερή εντός έδρας ήττα της στο Basket Champions League

Η μεγάλη νίκη στην έδρα της Βενέτσια την περασμένη εβδομάδα δημιούργησε την εντύπωση πως η ΑΕΚ βρίσκει ρυθμό και θα αποκτήσει σταθερότητα, αλλά κάτι τέτοιο αποδείχθηκε ψευδαίσθηση καθώς η Μπάνβιτ άλωσε το ΟΑΚΑ και υποχρέωσε την Ένωση στη δεύτερη εντός έδρας ήττα της στο Champions League.

Η Ένωση όπως συνηθίζει ξύπνησε προς το τέλος, αλλά αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να σώσει την παρτίδα, πληρώνοντας το υποτονικό της ξεκίνημα που είχε προβλήματα σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να προηγηθούν νωρίς με 10-17  και να διατηρούν αυτό το προβάδισμα με σχετική άνεση (16-23) καθώς ακόμη κι όταν ήρθε το πρώτο κιτρινόμαυρο ξέσπασμα (24-25) οι φιλοξενούμενοι με ψυχραιμία ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο 24-31 και το ημίχρονο τους βρήκε στο +5 (30-35).

Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε και στην 3η περίοδο (50-55) κι ενώ όλοι στο τελευταίο δεκάλεπτο περίμεναν την αντίδραση της Ένωσης, οι παίκτες του Μανωλόπουλου δεν μπήκαν ποτέ στο παρκέ και το σκορ έφτασε στο 50-65 στο 34’!!!
Κάπου εκεί οι κιτρινόμαυροι αποφάσισαν να επιστρέψουν, δείχνοντας μέσα στο παρκέ τις πραγματικές τους δυνατότητες που τους επέτρεψαν να μειώσουν σε 68-71, αλλά το χαμένο λέι απ του Γκριν στο 39’ ήταν μαχαιριά με τους Τούρκους να είναι εύστοχοι στις βολές και να παίρνουν τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 33-38, 50-55, 70-74
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 6, Τζέιμς 6, Γκριν 10 (2/7 σουτ), Χάρις 18 (5/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 2 (0/4 σουτ), Μπάρλοου 3 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 13 (6/10 δίποντα).
ΜΠΑΝΒΙΤ (Φιλιπόβσκι): Τόμας 7 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κούλιγκ 9, Γκετσίμ 3 (6 ασίστ), Αλτιτίγκ 6, Όντουμ 9 (1), Βίντμαρ 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράουτινς 6 (2), Τέιλορ 9 (2), Καλοϊάρο 13 (6 ασίστ). protothema.gr