Euroleague: Μέγας Θρύλος, νίκησε ΤΣΣΚΑ και απουσίες - ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Συμβαινει τώρα

Home Top Ad

Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2017

Euroleague: Μέγας Θρύλος, νίκησε ΤΣΣΚΑ και απουσίες

Ένας συγκλονιστικός Ολυμπιακός, βγαλμένος από τις καλύτερες βραδιές του στη διοργάνωση, νίκησε με 88-86 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής στη Euroleague και πέρασε πάλι στην πρώτη θέση της κατάταξης (10-3), μαζί με τους Ρώσους των οποίων υπερτερεί προς το παρόν.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν είχαν τη συνδρομή των Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ, Αγραβάνη, ακόμη και του «παροπλισμένου» Τιλί που κάνει αγώνα δρόμου για να επιστρέψει νωρίτερα. Είχαν όμως ψυχή, καρδιά, πάθος, αυταπάρνηση και, κυρίως, το μέταλλο εκείνο που τους έχει αποδώσει, δικαίως, τον τίτλο της πιο «δύσκολης» ομάδας στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα μάλλον ανορθόδοξο σχήμα, ελέω των απουσιών (Μπόγρης, Γουίλτζερ, Παπανικολάου, Σπανούλης, Ρόμπερτς), όμως το αρχικό 6-2 έγινε γρήγορα 6-13 με ένα σερί 11-0 της ρωσικής ομάδας. Η αντίδραση ήταν ένα... «κοντσέρτο» από τα 6,75 που έφερε το ματς στον πόντο (15-16), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 23-20 υπέρ του Θρύλου.

Με τον Παπανικολάου να «οργιάζει» στη συνέχεια και με δικό του τρίποντο και φάουλ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 27-20  (27-20) και ο ΜακΛίν διατήρησε τη διαφορά ως τα μισά της β΄ περιόδου (35-28). Η αντικατάστασή τους επέτρεψε στην ΤΣΣΚΑ να τρέξει νέο σερί 11-0 και ξαναπέρασε με 35-39, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 48-45 για τους παίκτες του Ιτούδη.

Οι Ρώσοι, με πολλές βολές καθώς οι διαιτητές έδιναν πολύ εύκολα το φάουλ, βρέθηκαν στο +8 (60-52) περίπου στο 27΄. Τότε, δύο βολές του ΜακΛιν ξανάδωσαν σκορ στους «ερυθρόλευκους» και ήταν ο ίδιος παίκτης που με προσωπικές ενέργειες κρατούσε την ομάδα του κοντά, για να φτάσουμε στο 30΄ (64-68).

Τελικά τη διαφορά έκανε η άμυνα. Με σερί 13-0 ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 7 πόντους (79-72), περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και έβαλε το νερό στο αυλάκι. Ένα δώρο στον Κουρμπάνοφ από τους διαιτητές, καθώς καθαρό επιθετικό φάουλ στον Παπανικολάου μετατράπηκε σε τεχνική ποινή για flopping.

Ο εξαιρετικός «Παπ» αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, η ΤΣΣΚΑ μείωσε στο καλάθι (81-79), αλλά τα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ για τους Πειραιώτες (πέντε!) στην ίδια φάση έφεραν βολές με τους Σπανούλη, Τόμπσον και το σκορ έγινε 84-79 και 86-81 με καλάθι του V-Span.

Στα 21΄΄ πριν το τέλος ο ΜακΛίν έχασε δύο βολές, ο Ντε κολό με τρίποντο έγραψε το 86-84 στα 14,9΄΄. ΟΠαπαπέτρου με 1/2 βολές και ο Σέρχι 2/2 έκαναν το 87-86, στα 5,7΄΄, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ, με 1/2 βολές, ο Στρέλνιεκς, αφού ο Κλάιμπερν αστόχησε σε σουτ από το κέντρο του γηπέδου. naftemporiki.gr