«Ατσάλινη» ΑΕΚ στον τελικό! - ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Συμβαινει τώρα

Home Top Ad

Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2017

«Ατσάλινη» ΑΕΚ στον τελικό!

Μονομαχία από τον ημιτελικό.Με τον Ελόνου «κέρβερο» κάτω από το καλάθι (12 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), η ΑΕΚ επικράτησε 73-69 του αναιμικού Παναθηναϊκού Superfoods και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ.
Με τον Ελόνου «κέρβερο» κάτω από το καλάθι (12 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), η ΑΕΚ επικράτησε 73-69 του αναιμικού Παναθηναϊκού Superfoods και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ. Εξαιρετική άμυνα από την «Ένωση», που πήρε 20 πόντους από τον Χάρις και 17 από τον Γκριν. Για τους πράσινους ο Παππάς είχε 14 πόντους, ο Λοτζέσκι 11 και ο Καλάθης 10.

Ο αγώνας
Η ΑΕΚ ξεκίνησε με φανερή διάθεση να στείλει τη μπάλα κοντά στο καλάθι, κυρίως στον Μαυροειδή αλλά και τον Τζέιμς, εντούτοις ο Σωτήρης Μανωλόπουλος είδε τους παίκτες του να ξεκινούν παγωμένοι το παιχνίδι (1/8 σουτ). Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να κάνει ελάχιστα για να πάρει προβάδισμα, χτυπώντας δύο φορές σε αιφνιδιασμό και transition με τον Λοτζέσκι (2-7), με τον Γκριν να δίνει ανάσα με σουτ τριών πόντων. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ μάλιστα έκλεψε τη μπάλα αμέσως μετά και με ασίστ στον Μάνι Χάρις βοήθησε την ΑΕΚ να ισοφαρίσει (6΄, 7-7). Η διστακτικότητα και η χαμηλή παραγωγικότητα συνεχίστηκε, με εξαίρεση τον Λοτζέσκι από τη μία πλευρά (8 από τους πρώτους 11 των πράσινων) και Χάρις από την άλλη(6 από τους πρώτους 9 της ΑΕΚ). Το πρώτο προβάδισμα της ΑΕΚ ήρθε δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους με τρίποντο του Σάκοτα. Η ΑΕΚ πληγωνόταν από transition επιθέσεις του Παναθηναϊκού (12-16, τρίποντο Σινγκλετον). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 17-18, με τους Παππά και Γκριν να ανταλλάσουν εύστοχες βολές.

Η ΑΕΚ αναθάρρησε με τις λύσεις που πήρε από Μπάρλοου και Ελόνου (19-18, 21-20), με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να τρέξει αλλά να το κάνει βιαστικά. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε, με τους παίκτες και των δύο ομάδων να συναγωνίζονται σε νευρικότητα και να αστοχούν σε συνεχόμενα λέι-απ. Μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα, το επιμέρους σκόρ ήταν 4-2 υπέρ της ΑΕΚ. Χαρακτηριστικό είναι ότι η ΑΕΚ στο 15΄ είχε 8/28 σουτ (29%) και ο Παναθηναϊκός 7/25 (28%). Η εξέλιξη του ματς ευνόησε την ΑΕΚ, που κράτησε τον Παναθηναϊκό στους 3 πόντους σε 6.5 λεπτά και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο ίδιο διάστημα (25-21). Το θέμα για την ομάδα του Μανωλόπουλου ήταν ότι δεν κατάφερε να κερδίσει επιπλέον πράγματα από την καλή της άμυνα, με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει κερδίζοντας φάουλ και παίρνοντας πόντους από τη γραμμή των βολών (25-24). Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι – χέρι, αλλά με την ΑΕΚ να έχει σταθερό προβάδισμα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 32-28.

Άστοχες και νευρικές συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες. Μετά από τρία λεπτά αγώνα το επιμέρους σκορ ήταν 2-4, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Στα καλά νέα για τον Παναθηναϊκό, το «ξύπνημα» του Καλάθη, που πέτυχε τα πρώτα του δύο εντός παιδιάς καλάθια (34-34). Το πρόβλημα συνεχίστηκε στην επίθεση για την ΑΕΚ παρά την είσοδο του Μπάρλοου αντί του Λαρεντζάκη, με τον Ρίβερς να δίνει προβάδισμα στον Παναθηναϊκό μετά από ώρα (34-36, 23΄). Με τόσο αναιμική παρουσία στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +4 με βολές του Ρίβερς (37-41, 26΄), με την ΑΕΚ να έχει μείνει στους 5 πόντους σε 7 αγωνιστικά λεπτά, αφού Γκριν και Χάρις ήταν καλά κλεισμένοι από την άμυνα των τύποις φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Μανωλόπουλου βρήκε λύσεις από τον Τσινεμέλου Ελόνου, που με 4 σερί πόντους δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει (42-43, 29΄). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 42-44 και με τους λογαριασμούς μεταξύ των δύο ομάδων της Αθήνας ανοιχτούς εν΄ όψει τέταρτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με ανταλλαγή καλαθιών και τον Παππά να πετυχαίνει 5 σερί πόντους (46-49), αλλά την ΑΕΚ να ακολουθεί και να παίρνει με τη σειρά της προβάδισμα με τον Λαρεντζάκη (50-49). Λοτζέσκι και Γκιστ είχαν απαντήσεις (50-54), και το ντέρμπι συνεχιζόταν. Η ΑΕΚ αντεπιτέθηκε με 5-0 σερί και πήρε ξανά προβάδισμα, αλλά έφτασε μετά από 4 λεπτά αγώνα τα 5 ομαδικά φάουλ, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 1. Ο Ελόνου ήταν αυτός που κρατούσε την ΑΕΚ σε άμυνα και επίθεση, 57-56 με το 13ο ριμπάουντ, αλλά αμέσως μετά ένα αυστηρό φάουλ που χρεώθηκε ο Ελόνου έφερε διαμαρτυρίες του Σωτήρη Μανωλόπουλου και τεχνική ποινή στον προπονητή της ΑΕΚ. Παρότι αξιοποίησαν μόλις 2/4 βολές, οι πράσινοι έτρεξαν 4-0 σερί με καλάθι του Παππά (57-59, 36΄). Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει με βολές του Χάρις (59-59) αλλά τον Καλάθη να βρίσκει για πρώτη φορά στόχο από το τρίποντο (59-62). Ο Μάνι Χάρις πήρε το όπλο του και με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε 62-62, η αγωνία κορυφωνόταν και ο Μάικ Γκριν έφερνε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 64-62, 02:31 για το φινάλε. Η ΑΕΚ έβγαζε την άμυνα στη συνέχεια, αλλά ο Μάνι Χάρις πατούσε την πλάγια γραμμή (01:41). Ο Ρίβερς αστόχησε, ο Γκριν τον μιμήθηκε αλλά ο Ελόνου με το 14ο ριμπάουντ του σκόραρε για το 66-62, 55 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Στα 44.9΄΄ ο Καλάθης κέρδισε φάουλ από τον Ελόνου και με μία βολή μείωσε στους τρεις (66-63), 44.3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Γκιστ προσπάθησε για το κλέψιμο αλλά έκανε φάουλ στον Γκριν που με 2 βολές έκανε το 68-63, αλλά ο Χάρις έκανε φάουλ στον Ρίβερς σε προσπάθεια για τρίποντο. Ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού πέτυχε 2/3 βολές (68-65), στα 33.7΄΄.  Ο Ελόνου με ½ ανέβασε τη διαφορά στους 4 (69-65), αλλά ο Ρίβερς με τρίποντο στα 18΄΄ μείωσε στον ένα πόντο (69-68). Δύο βολές του ψύχραιμου Μάικ Γκριν στα 12΄΄ έφεραν τη διαφορά στους 3 πόντους (71-68), με 12΄΄ στο ρολόι. Ο Μανωλόπουλος έδωσε εντολή για φάουλ, το οποίο έκανε ο Τζέιμς στον Παππά στα 10,8΄΄. Ο Έλληνας γκαρντ έβαλε ½ βολές (71-69), η ΑΕΚ έκανε λάθος στην επαναφορά, αλλά ο Ρίβερς πάτησε την πλάγια γραμμή λίγο πριν φτάσει στο ελεύθερο λέι-απ ισοφάρισης! Η ΑΕΚ δεν είχε διάθεση για άλλα αστεία, πήρε 2/2 βολές από τον Σάκοτα και πανηγύρισε έξαλλα την πρόκριση στον τελικό!

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-28, 42 – 44, 73-69

ΑΕΚ: Τζέιμς 5, Γκριν 17, Χάρις 20, Λαρεντζάκης 4, Μαυροειδής 2, Ελόνου 12 (14ρ), Ξανθόπουλο2, Σάκοτα 9, Μπάρλοου 4, Μωραϊτης, Σι.

Παναθηναϊκός: Ντένμον 5, Γκιστ 6, Βουγιούκας 9, Λοτζέσκι 11, Καλάθης 10 (9ασίστ), Σιν