O Πρίγιοβιτς έστειλε τη Σερβία στο Μουντιάλ (vid) - ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Συμβαινει τώρα

Home Top Ad

Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2017

O Πρίγιοβιτς έστειλε τη Σερβία στο Μουντιάλ (vid)

O Πρίγιοβιτς έστειλε τη Σερβία στο Μουντιάλ (vid)Η Σερβία επιστρέφει στους κορυφαίους! Ενα γκολ του Πρίγιοβιτς ήταν αυτό που λύτρωσε τους «Αετούς», αφού με το 1-0 κόντρα στη Γεωργία εξασφάλισαν την πρωτιά και την παρουσία στο Μουντιάλ! Ο φορ του ΠΑΟΚ μπήκε στο 61ο λεπτό και 13 λεπτά αργότερα με ωραία προβολή έβαλε φωτιά στο Βελιγράδι! Το άγχος των γηπεδούχων ήταν τεράστιο εμπόδιο στο δρόμο για το τρίποντο. Οι Γεωργιανοί έβαλαν δύσκολα και στο α΄ μέρος είχαν δυο - τρεις καλές στιγμές με Κβιλιτάια και Καζαϊσβίλι, αλλά ο Στοϊκοβιτς έσωσε την εστία του. Στην επανάληψη οι Σέρβοι έγιναν πιο επιθετικοί, το γκολ των Ιρλανδών στο Κάρντιφ τους χαλάρωσε και αυτό του Πρίγιοβιτς τους λύτρωσε! Στο 74’ ο Μίτροβιτς έκανε την ωραία προσπάθεια από τα αριστερά και ο φορ του ΠΑΟΚ με ωραίο τρόπο πέτυχε το 1-0 κι έστειλε τη Σερβία στους επτά ουρανούς! Μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα είχε κι άλλη ευκαιρία από σέντρα του Τάντιτς. Η Σερβία κράτησε τη νίκη και με 21 βαθμούς στον 4ο όμιλο κατέκτησε την κορυφή!

Το γκολ του ΜακΚλιν στο 57ο λεπτό πάγωσε το Κάρντιφ κι έβαλε... φωτιά στο Δουβλίνο. Οι Ιρλανδοί επικράτησαν 1-0 των Ουαλών εκτός έδρας τους έριξαν στο καναβάτσο και μέσα από τα μπαράζ θα διεκδικήσουν εισιτήριο για το Μουντιάλ! Η Ιρλανδία θα βρεθεί στους ανίσχυρους κι ελπίζει σε καλή κλήρωση! Η ατμόσφαιρα ήταν εντυπωσιακή, οι Δράκοι μπήκαν πολύ δυνατά, η κατοχή ξεπερνούσε το 70%, αλλά η Ιρλανδία είχε τον τρόπο να κρατά την αντίπαλο μακριά από την εστία της. Ο τραυματισμός του Αλεν στο 37’ αποδιοργάνωσε τους γηπεδούχους, οι Ιρλανδοί ανέβασαν ρυθμό και πήραν μέτρα στο γήπεδο. Οι Ουαλοί  στο 51' είχαν μια καλή φάση με τον Τσέστερ, ενώ στο 53' είδαν τον Ράντολφ να βγάζει εξαιρετικά την κεφαλιά του Κανού. Στο 57' ήρθε το σοκ για τους γηπεδούχους. Από λάθος του Χένεσεϊ, ο Χέντρικ από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο αμαρκάριστος ΜακΚλιν με δυνατό σουτ πέτυχε το 1-0! Οι Ουαλοί πίεσαν ασφυκτικά μέχρι το τέλος, αλλά ποτέ δεν έφτασαν στο γκολ της λύτρωσης! Ετσι, υπέστησαν την πρώτη εντός έδρας ήττα τους από τον Σεπτέμβρη του 2013 και είπαν... αντίο στο Μουντιάλ!